روشهای تشخیص عطر ادکلن اصل از تقلبی


باوری که به غلط در بین مردم و متاسفانه گاهی از همکاران من جا افتاده این است که عطر اصل عطری است که ماندگاری زیاد بالایی دارد حداقل یک یا دو ....


عطر لوکس

مقالات زیاد ی در باب تشخیص عطر و ادکلن اصل از تقلبی و فرق های آن در اینترنت موجود است و بنده خیلی ی از آنها را بررسی کرده ام و ذکر چند نکته درباره آنها را ضروری میدانم:
نخست آنکه بنده به عنوان کسی که سالهاست در زمینه ی عطر و ادکلن کار میکنم اعلام میکنم که هیچ فرمول خاص ثابتی در رابطه با تشخیص عطر ادکلن اصل از تقلبی وجود ندارد.
نکته ی دوم: بسیاری به همین دلیل شها و فرمولها قدیمی و پیش پا افتاده است و خیلی ی از عطرهای تقلبی امروزی همه این نکات را لحاظ کرده اند.
نکته ی سوم: باوری که به غلط در بین مردم متاسفانه برخی از همکاران من جا افتاده این است که عطر اصل عطری است که ماندگاری زیاد بالایی دارد و حداقل یک یا دو روز روی بدن شما می ماند که متاسفانه اصلا چنین چیزی صحت ندارد.

به چند دسته تقسیم میشوند :

Eau de Cologne

Eau de Toilette

Eua de Perfume

Perfume

این دسته بندی به ترتیب درصد اسانس و ماندگاری است ، در این دسته بندی Perfume دارای بیشترین ماندگاری درصد اسانس است ، نکته ی حائز ارزش اینکه ماندگاری Perfume در حدود 5 الی 7 ساعت است پس توقع اینکه عطر 1 یا 2 روز بر روی تن شما بماند بیهوده است و این مساله برای تشخیص عطر اصل از تقلبیروش مناسبی نیست.

همچنین ماندگاری عطر یک امر کاملا نسبی است و به عوامل بسیاری مثل جنس پوست شما، متابولیسم بدن شما ، رنگ پوست شما و... بستگی دارد.

نکته ی چهارم: باور غلط دیگر این است که عطری اصل است که لیبل وزارت بهداشت باشد، این مساله تصور غلط ی است برای چه که زیاد از عطرها هستند که به صورت مسافری و پروازی به درون کشور می آیند ولی ارجینال هستند فرق عطر لیبل دار و بدون لیبل تنها در قیمت آن است و قاعدتا عطر لیبل دار گرانتر است. بطور مثال برند Chanel کلا دارای لیبل ناست تمام ی عطرهای آن بدون لیبل در بازار موجود است .

اما پرسش مهم: چنانچه دیدیم که عطری لیبل وزارت بهداشت طرح شبنم دارد از اصل بودن آن مطمئن باشیم؟
پاسخ: بله، چنانچه عطری درای لیبل وزارت بهداشت طرح شبنم باشد 100% ارجینال است .
در این مقاله سعی کرده ام حاصل تجربیات خودم را بصورت خلاصه کاربر دی در اختیار شما عزیزان قرار بدهم.

Perfume

عطرهای تقلبی به 3 دسته تقسیم میشوند:

دسته ی اول: احتمال دارد لفظ کپی برای این دسته مناسبتر باشد چون این عطرها کاملا قانونی و بهداشتی تولید میشوند، کمپانیهایی مثل Rio-Smart-Ajmal-… فرمول تهیه و تولید عطرهای مشهور را خریداری کرده و آن را با تعرفه ی خیلی کمتری تولید میکنند به بازار عرضه مینمایند این عطرها کاملا قانونی میشوند بیشتر جهت استفاده کشورهای جهان سوم و اشخاصی که قدرت خرید عطر ارجینال را ندارند روانه ی بازار میشوند. ما با این دسته مشکلی نداریم جهت چه که کلا این کمپانیها به دنبال تقلب نیستند نام خود را هم بر روی جعبه و هم بر روی شیشه درج مینمایند به راحتی قابل تشخیص میباشند.

دسته ی دوم: عطرهایی هستند که تقلبی میباشند ولی به راحتی قابل تشخیصند.
با چندراهنمای آسان تقلبی بودن این عطرها محرز می شود :

1) حروف درج شده بر روی شیشه جعبه ی این عطرها اکثرا ٌ برجسته نیست و با کمی دقت فرق بین فونت ها قابل تشخیص است.
2) درب شیشه ی این عطرها کیفیت خیلی پایینی دارد و اکثرا ٌ پلاستیکی است و اگر ناخن خود را بر روی آن بکشید رنگ آن میریزد.
3) شیشه این عطرها کیفیت شفافیت عطر اصل را ندارند و اگر آنها را در نور نگاه بکنید به راحتی رگه های آن قابل مشاهده است( اما این امر منوط به این است که شما حداقل 10 عطر اصل را در نور دید ه باشید و آنجاست که فرق را حس خواهید کرد)
4) اخیرا بر روی تلفن همراه ها پروگرام ی نصب می شود به نام Scanner که از طریق اینترنت کار می نماید ، این نرم افزار بارکد عطرها را اسکن کرده پس ار اندکی جستجو نام عطر، نام کمپانی معین ات عطر مورد نظر را به شما نمایش میدهد و شما میتوانید از صحت بارکد آن اطمینان پیدا بکنید .
5) بوی الکل: اکثرا ً این عطرها بوی الکل میدهند، بزرگترین بدترین عیب یک شرکت عطر سازی این است که از عطر آن شرکت بوی الکل استشمام شود و این ننگ بزرگ است ، پس هرگاه از بوی الکل استشمام کردید در تقلبی بودن آن شک نکنید.

نکته: نگـران فاسد بودن عطرها نباشید اولا که عطرها بین 5 تا 12 سال تاریخ انقضا دارند ثانیا عطرهای فاسد دو رنگ میشوند و روی عطرها لایه ای روغن نقش میبندد.

دسته ی سوم: عطرهایی که تقلبی هستند و به راحتی قابل تشخیص نمیباشند. مهمترین رقیب ما در تشخیص عطرهای تقلبی از عطر اصل عطرهای این دسته میباشند چرا که این عطرها به صورت بسیار زیاد پیشرفته و ماهرانه تولید میشوند و در برخی از موارد هیچ یک از روشهای بالا کمکی به ما نمی نماید پس چگونه از خرید خود مطمئن باشیم؟

1) به احتمال زیاد قبل از خرید عطر مورد نظر خود را در اینترنت Search بکنید و تصاویر آن را ببینید، برای مثال اگر قصد خرید عطر Dior Homme Intense را دارید به وبسایت دیور رفته تصاویر این عطر را با دقت نگاه بکنید ، خرید عطر مورد نظر را با عکس جالب مقایسه بکنید . اما یک نکته را هرگز فراموش نکنید، برخی از کمپانیها هر از بعضی وقتها بسته بندی عطرها و حتی طراحی شیشه ی آن را تغییر میدهند به طور مثال عطر Dior Adict زمانی با جعبه ی آبی تولید میشد اما الان با جعبه ی سفید تولید می شود .
2) در خرید حتمـا 5 نکته ی بالا را لحاظ بکنید و مد نظر داشته باشید که سلفون، جعبه، درب شیشه و خود شیشه بهتریـن آموزش برای تشخیص عطر اصل از تقلبی است .
3) چنانچه عطر مورد نظر را قبلا داشته اید استفاده کرده اید کار آسان تری دارید جهت چه که با آزمایش کردن آن کمی دقت میتوانید فرق را تشخیص دهید.
4) از فروشگاههای معتبر خریداری بکنید حتمـا بعد از خرید، فاکتور با مهر فروشگاه دریافت نمایید.