جوملا چیست ؟

آموزش جوملا
آموزش جوملا فارسی


در این مطلب به صورت مختصر با ماهیت کلی و تاریخچه جوملا آشنا خواهید شد و شرح اتی درباره خصوصیات ی جوملا و روند پیشرفت آن در ایران در اختیار شما قرار می گیرد.
جوملا یک سیـستم مدیریت محتوای (CMS) رایگان و متن باز (open source) است، که به شما قدرت ساخت وبسایت پروگرام های قدرتمند آنلاین را می دهد.

جوملا تحت اجازه نامـه بین المللی اجازه نامـه GNU/GPL منتشر می شود.

جوملا بر طبـق زبان php و تحت فرم ورکی با معماری MVC طراحی شده برای ذخیره سازی داده ها با اکثر پایگاههای داده سازگاری دارد ولی تکنولوژی مهم پایگاه داده آن بر طبـق MySQL است.

تاریخچه:
جوملا انشعابی از یک سیـستم مدیریت محتوی با نام "مامبو" است. سال 2005 بعضی از گسترش دهندگان سیـستم مدیریت محتوای مامبو، گروهی با نام "Open Source Matters" تشکیل دادند کار به انتشار ورژن جدید ی از همان سیـستم مدیریت محتوای مامبو به نام جوملا (ورژن 1.0) کردند. از آن به بعد این دو سیـستم به صورت رسمی از جدا شده و جداگانه گسترش پیدا کردند.

جوملا کلمه ای به زبان سواحیلی و به معنای "همگی" است از آن جالبتر شباهت معنایی ظاهری خیلی کلمه "جوملا" با عبارت فارسی "عبارت " یا همان "جملگی" است.

خصوصیات جوملا
خصوصیات ی مختلف ی از عبارت سهولت در استفاده، انعطاف پذیری به روز رسانی امنیت مناسب باعث شده است، جوملا از محبوب ترین نرم افزار های تولید، طراحی و مدیریت وبسایت در جهان باشد. و از تمام مهمتر، جوملا یک سیـستم مدیریت محتوی رایگان و یک راه حل متن باز (open source) است که در دسترس همگان قرار دارد.

تعداد کاربر ان زیاد جوملا در کنار متن باز بودن آن، باعث شده است که یکی از ایمن ترین سیسـتم های مدیریت محتوی نیز محسوب شود، به صورت روزانه بیش از هزاران پروگرام نویس و دولوپر در حال کار با جوملا هستند . مشکلات و یا حفره های امنیتی ابه احتمال زیاد لی در هسته جوملا پیش از آن که بوسیله هکرها و خرابکارها شناسایی شود، تیم پشتیبانی زیاد بزرگ جوملا آن را شناسایی سریع به روز رسانی می کنند.

تهم اکنون برای جوملا حدود ده هزار افزونه طراحی شده که به شما اجازه می دهد در طراحی وبسایت امکانات بسیار زیاد ی پیش روی خود داشته باشید.

با جوملا شما به راحتی می توانید محتوای سایت خود را بدون نیاز به دانش فنی و برنامـه نویسی به روز رسانی ویرایش نمایید. محیط آن کاملا فرد پسند بوده و مصرف از بخش مدیریت آن کاملا به صورت گرافیکی است هر کابری به راحتی می تواند از آن مصرف نماید . اما از نکات جذاب این سیـستم مدیریت محتوی این است که نه تنها برای کابرای مبتدی مبوسیله جذاب است بلکه جهت فرد ان حرفه‌ای، برنامـه نویسان و طراحان حرفهای وب وبسایت نیز به دلیل افزونه های متنوع قالب های آماده زیبا ، زیاد جالب است.

جوملا ثابت کرده است که می توان تغریبا هر نوع سایتی را از مبتدی گرفته تا فوق حرفهای بر پایه آن راه اندازی نمود، با این وجود نمی توان گفت یک سیـستم مدیریت محتوای ۱۰۰٪ بی عیب نقص است همان گونه که هیچ سیسـتم مدیریت محتوایی بی عیب و نقص نیست. امکانات جوملا روز به روز در حال بیشتر شدن بوده نقاط ضعف آن هم با انتشار هر ورژن ویرایش پیدا می نماید ، پیشرفت روز افزون جوملا زیاد امیدبخش است.

جوملا در ایران:
سالهای خیلی ی است که جوملا بوسیله تیم های مختلف ی در ایران فارسی سازی و بومی سازی شده است. سایت‌ها و گروه های حرفه‌ای بسیاری هم در زمینه با ارائه قالب افزونه فارسی کار می کنند. می توان گفت در ایران هم این سیستم مدیریت محتوی اهمیت را به بهتر ی پیدا کرده است.

این متن صرفا جهت آشنایی سطحی با جوملا نوشته شده در مقالات بعدی راهنمای جوملا را از مقدماتی ترین بخش به آسان ترین زبان ممکن به صورت گام به گام شروع می کنیم.