روش نصب جوملا در دایرکت آدم ین (Directadmin)

آموزش جوملا
آموزش جوملا فارسی


در این مقاله نصب جوملا و بسته نصب سریع جوملا در دایرکت آدم ین (سیـستم مدیریت هاست Directadmin) همراه با تصاویر ذکر جزئیات روش داده می شود به موارد شما در بخش نظرات جواب داده خواهد شد.
در نصب جوملا یا بسته نصبی جوملا شما یه فایـل زیپ دارید که از وب سایت دانلود جوملا و یا از سایت خرید و دانلود قالب با عنوان بسته نصب زود جوملا دانـلود کرده اید. مد نظر داشته باشید که بسته نصبی جوملا بسته نصب سریع قالب ها از نظر شیوه نصب با یکدیگر هیچ فرق ی ندارد. پس در صورتی که می خواهید بسته جوملا یا بسته نصب زود را در سیستم مدیریت هاست دایرکت آدم ین (Directadmin) نصب نمایید این روش به شما یاری خواهد کرد که بتوانید بسته خود را به راحتی در دایرکت آدم ین نصب نمایید

چنانچه بسته نصبی جوملا را از سایت جوملای جهان ی دانلود کرده باشید بسته شما نامش شبیه به این است: Joomla_3.4.8-Stable-Full_Package.zip

و اگر در حال نصب بسته نصب زود قالب دریافت ی از سایت جومی هستید نام بسته شما شبیه به این است: Persian_JM_XXX_Quick_Start_Package_V1.1_J3.x_Coded.zip

در قالب های خریداری شده از سایت جومی چند فایـل برای شما ارسال می شود که ضروری است فایل صحیح را جهت نصب انتخاب نمایید. چنانچه می خواهید بسته نصب سریع را نصب بکنید توجه بکنید که در نام فایـل حتمـا کلمه Quick Start وجود داشته باشد اگه می خواهید بسته نصبی شما فارسی باشد لازم است به وجود کلمه Persian در نام فایـل دقت بفرمایید. جهت اطلاعات بیشتر در این زمینه به این آدرس مراجعه نمایید: روش استفاده از فایل های قالب‌های وبسایت جومی

حال که فایـل بسته نصبی ما معین شد در ادامه وارد مراحل نصب می شوید:

۱- در وهله اول لازم است وارد بخش مدیریت دایرکت آدم ین شویم. برای ورود به بخش مدیریت دایرکت آدم ین شما به سه مورد نیاز دارید: ۱- آدرس ورود به دایرکت آدم ین (در خیلی ی از هاست ها آدرس مدیریت دایرکت آدم ین با اضافه کردن دو نقطه 2222 به انتهای آدرس دامنه معین می شود مانند: www.domain.com:2222. اما این تنها یک مثال است. مطمئنا این آدرس را مدیر هاست در اختیار شما قرار داده است ) ۲- نام فرد ی ۳- رمز گذشتننکته: ظاهر دایرکت آدم ین در نسخه های مختلف آن کمی احتمالا مفرق باشد اما عملکرد آن فرق ی ندارد.

۲- در این وهله لازم است فایل نصبی را در بخش مدیریت فایـل های دایرکت آدم ین آپلود بارگذری بکنید . در صفحه اصلی مدیریت دایرکت آدم ین روی مورد files کلیک نمایید:پس وارد پوشه public_html شوید:چنانچه هاستتان را برای اولین بار است که می خواهید استفاده بکنید در داخـل public_html میزان ی فایـل وجود دارد که لازم است تمام این فایل ها را حذف نمایید برای افرادی که قبلا روی سایتشان اطلاعاتی بوده توصیه میشه جهت آن که مشکلی پیش نیاید تمام فایل های موجود در پوشه public_html را حذف کنند تا بعد از راه اندازی سایت، سایت بدون مساله و تمیـز داشته باشند. جهت حذف فایل های موجود روی مورد Select پس بر روی مورد Delete کلیک نمایید.هم اکنون برای آپلود فایل در پایین همین صفحه بر روی مورد Upload files to current directory کلیک نمایید:از طریق مورد Choose File فایل مورد نظر را در رایانه گزینش کرده ، پس بر روی مورد Upload Files کلیک بکنید .اگر آپلود به صورت کامل انجام شده باشد با پیام Upload successful مواجه خواهید شد. پس بر روی مورد here (در تصویر زیر معین شده) کلیک نمایید تا به public_html برگردید:نکته: اگر در حال نصب بسته نصب زود قالب های تجاری و غیر رایگان وبسایت جومی هستید به اضافه بسته نصبی که آپلود کردید فایلی با نام tmplicence.txt برای شما ارسال شده و لازم است آن را به همین روش در همین مسیر آپلود نمایید.

۳- در این وهله لازم است بسته آپلود شده را از حالت زیپ خارج (Extract) نمایید. برای این کار در همان پوشه public_html روبروی نام فایـل بر روی مورد Extract کلیک بکنید :در صفحه باز شده هم مجددا بر روی مورد Extract کلیک بکنید :چنانچه عملیات به درستی انجام شده باشد پیام File Extracted نمایش داده می شود. پس بر روی مورد go که در تصویر معین شده کلیک نمایید تا به صفحه قبل برگردید.۴- در این وهله باید دیتابیس همراه با نام فرد ی و رمز عبور کردن ایجاد نمایید. جهت این کار ابتدا با کلیک بر روی مورد home به صفحه اول دایرکت آدم ین بر می گردید.در صفحه اول دایرکت آدم ین بر روی مورد MySQL Management کلیک بکنید :در صفحه باز شده بر روی مورد Create new Database کلیک بکنید :در بخش دیتابیس Database Name و Database Username برای هر کدام کلمه حداکثر ۷ کارکتری انگلیسی بنویسید تنها از حروف و عدد استفاده بکنید . سعی بکنید جهت امنیت بیشتر، این کلمات معنا دار نباشند. (برای مثال از اسم خودتان مصرف نکنید).

جهت Password پیشنهاد میشه از پسورد گزینش ی خود دایرکت آدم ین استفاده بکنید روی مورد Random کلیک کرده پس بر روی مورد Create کلیک نمایید.در وهله بعد باید به شما اطلاعات دیتابیس را مانند عکس به صورت کامل بدهد. چنانچه خطا یا error دریافت کردید ابه احتمال زیاد لا در بخش Database Name Database Username کاراکتر های غیر مجاز وارد کرده اید و یا تعداد کاراکترها بیش از ۷ کاراکتر است.

زمانی که اطلاعات دیتابیس به شما نمایش داده شد، حتمـا آن را کپی بکنید در جایی ایمن نگاه دارید زیرا در نصب یا بعد از آن مورد نیاز خواهد بود.۵- هم اکنون لازم است وارد مراحل نصب جوملا شویم. جهت این کار فقط کافیست آدرس دامنه (Domain) وبسایت را در مرورگر وارد نمایید تا وارد مراحل نصب جوملا شوید.

در این وهله اگر از از بسته نصبی جوملای فارسی استفاده کرده باشید مراحل به صورت فارسی است. ولی اگر مراحل صفحه انگلیسی بود از طریق مورد گزینش زبان این مورد را به Persian (فارسی) تغییر دهید تا زبان نصب فارسی شود.نام سایت: در این بخش اسم سایتتان هر چه که هستن را می نویسید مثلا: "گروه فناوری اطلاعات جومی".

پست الکترونیکی مدیر ارشد: ایمیل ی که در این بخش وارد می بکنید پست الکترونیکی اصلی وب سایت شما خواهد بود گزارشات تمام کار ها اگر قرار باشد به مدیر اطلاع داده شود به این ایمیل اعلام می شود.

نام کاربر ی مدیر ارشد: نام فرد ی برای مدیر مهم وبسایت فردی که تمام دسترسی ها در جوملا خواهد بود. این شناسه فرد ی خیلی با اهمیت هست و سعی بکنید برای این مورد از حروف پیچیده مصرف نمایید به هیچ عنوان از کلمه های آسان مثل "admin" یا "test" یا "demo" مصرف نکنید. سعی بکنید کلمات بی مفهوم با ترکیب اعداد استفاده نمایید.

رمز گذشتن مدیر ارشد: رمز مربوط به مدیر ابیشتر شدن که به تمام بخش های جوملا دسترسی خواهد داشت. سعی بکنید رمز پیچیده انتخاب بکنید که حاوی حروف بزرگ کوچک همین طور اعداد کاراکترها باشد، همچنین می توانید از فاصله نیز مصرف نمایید. پسورد شما خوب است که حداقل ۸ کاراکتر پیچیده باشد.

تکرار رمز گذشتن مدیر ارشد: همان رمزی که در بالا نوشتید را در این بخش دوباره تکرار بکنید .

توضیح ات متا: این مورد اجباری نیست اما می توانید شرحی از توضیح ات کار های سایتتان بسیار زیاد کوتاه بنویسید. بعد از تکمیل این موارد بر روی مورد ادامه کلیک نمایید.

۶- این وهله مربوط به انجام تنظیمات مربوط به پایگاه داده یا همان دیتابیس است. در این بخش به اطلاعات دیتابیسی که در وهله ۴ تولید و ساخته اید نیاز است.نوع پایگاه داده: این مورد نیازی به تغییر ندارد بر روی mySQLi بایستی بماند، به جز در شرایط ویِژگزینشه که قاعدتا توسط کارشناس انجام خواهد شد.

نام هاست: این مورد در اطلاعات دیتابیسی که ساخـته اید با نام Host معین شده است. اما این مورد در ۹۹٪ مواقع می بایست با کلمه : localhost تکمیل شود.

نام کاربر ی: این مورد در اطلاعات دیتابیسی که تهیه و تولید اید با نام Username معین شده کافیس دقیقا همان را در این بخش وارد کنیم در نمونه ما این مورد tesffda_ai4onk2 است.

رمز رد شدن : این مورد در اطلاعات دیتابیسی که تهیه و تولید اید با نام Password معین شده و کافیس دقیقا همان را در این بخش وارد کنیم در نمونه ما این مورد l92nefuze است.

پیشوند جداول: این مورد پسوند جداول دیتابیس است که به صورت اتفاقی و رندوم بوسیله جوملا جهت سایت شما در نظر گرفته می شود و نیازی به تغییر آن نیست به جز در شرایط ویِژگزینشه که قاعدتا بوسیله کارشناس انجام خواهد شد.

فرایند پایگاه داده قدیم: این مورد نیز نیازی به تغییر ندارد زیر پایگاه داده شما از قبل اطلاعاتی روی آن وجود ندارد.

بعد از تکمیل بر روی ادامه کلیک می کنیم.

۷- در وهله بعد از شما پرسش می شود که چه اطلاعاتی می خواهید با نصب جوملا بر روی سایت شما نصب شود. مورد های این صفحه در بسته های نصبی جوملا مفرق است.

چنانچه در حال نصب بسته قالب های سایت جومی هستید این صفحه را به این شکل مشاهده می بکنید :در اینجا این مورد به صورت پیش فرض بر روی "نصب قالب فارسی دانـلود شده از وب سایت جومی" قرار دارد نیازی به تغییر وجود ندارد. در صورتی که آن را به هیچکدام تغییردهید قالب دانـلود شده از وب سایت جومی نصب نخواهد شد جوملای خام بدون قالب اطلاعات نمونه جهت شما نصب می شود.

در اینجا می توانید بدون تغییر بر روی نصب کلیک کرده و به وهله بعدی بروید.

اگر در حال نصب بسته جوملا دانلود شده از وب سایت اصلی جوملا هستید در این وهله با تصویر زیر روبرو خواهید شد.در این بخش امکانات متنوعی در زمینه با اطلاعات نمونه به شما می دهد که می توانید با سلیقه نیاز خود مورد مناسب را انتخاب نمایید و پس بر روی مورد نصب کلیک نمایید.

۸- در وهله پایانی نصب به انتها رسیده است در این بخش شما چند مورد پیش روی خود دارید که در ادامه با آنها آشنا می شوید.در گاهی ورژن های نصبی در این وهله دکمه‌ای با نام "وهله اضافی: نصب زبان ها" وجود دارد دارند. با استفاده از این دکمه شما می توانید زبان‌های دیگری به جوملای اضافه بکنید که اما اجباری به مصرف از آن وجود ندارد لازم است بدانید که اگر هم اکنون از این مورد مصرف نکنید بعدها شما به راحتی می توانید از طریق مدیریت جوملا هر تعداد زبان اضافه که می خواهید به جوملای اضافه نمایید. چنانچه نمی خواهید از "دکمه وهله اضافی: نصب زبان ها" استفاده بکنید یا این دکمه در صفحه شما وجود ندارد لطفا وهله بعدی به مفهوم وهله ۹ را نادیده بگیرید و سراغ وهله ۱۰ بروید.

۹- اضافه کردن زبان اضافه به جوملا برای این کار بر روی دکمه "وهله اضافی: نصب زبان ها" کلیک بکنید .زبان های مورد نظر خود را در لیست گزینش بکنید پس بر روی دکمه ادامه کلیک نمایید.فعال کردن ویژگی چند زبانه: با فعال کردن این مورد سایت شما قابلیت چند زبانه شدن پیدا می نماید .

در مورد زبان پیش فرض مدیریت وب سایت نیز می توانید معین بکنید زبان سایت و مدیریت جوملای شما به صورت پیش فرض کدام از زبان های موجود باشد.

اما همان گونه که گفته شد بعد از انتها نصب و ورود به مدیریت جوملا نیز قادر به استفاده از این امکانات خواهید بود.

در انتها بر روی مورد ادامه کلیک نمایید.۱۰- حذف پوشه نصب جوملا: با زدن این دکمه پوشه نصب جوملا حذف می شود و شما امکان این را خواهید داشت که بتوانید وارد سایت و مدیریت جوملای شوید. اگر این دکمه کلیک نشود پوشه Installation حذف نشود شما امکان مشاهده سایت و مدیریت را نخواهید داشت و مجددا این صفحه به شما نمایش داده می شود.

دکمه وبسایت شما را به مسیر اصلی یا تمام آدرس سایتتان منتقل می نماید .

دکمه مدیریت هم شما را به صفحه مدیریت جوملایتان منتقل می نماید . اما چنانچه این صفحه بسته شد نپرهزینه نباشید با اضافه کردن کلمه administrator به آدرس سایتتان می توانید به راحتی وارد مدیریت جوملا شوید. مثلا: www.domain.com/administrator

نام کاربر ی و رمز گذشتن مدیریت جوملای شما همان است که در وهله ۵ جهت سایتتان در نظر گرفته اید.