آشنایی مختصر با jQuery


آموزش jquery

آموزش jquery


امروزه دنیای وب محیطی دینامیک است کاربر ان از استانداردهای بالایی جهت طراحی و عملکرد سایت‌هایشان استفاده میکنند. طراحان از وسائل مختلف جاوا اسکریپت منعبارت jQuery جهت اتوماسیون عملکرده ای مشترک، جذابیت و آسان سازی عملکرده ای پیچیده بهره میبرند. یکی از دلایل محبوبیت استفاده از jQuery قابلیت آن در کمک طیف وسیعی از عملیات مختلف است. به همین دلیل شاید فکر کنید که پس یادگیری jQuery باید مساله باشد ولی این سیستم صرفا تشکیل شده است از یکسری ایده های فرض گرفته شده از ساختار HTML و CSS است.

فریم‌ورک چیست!؟
فریم‌ورک در اصل محیطی است که برای زبان برنامـه نویسی ویِژگزینشه ایجاد می‌شود و شما از آن محیط استفاده می بکنید تا کار جهت تان آسان‌تر شود.
jQuery چیست!؟
در یک کلام، jQuery کتابخانه جاوا اسکریپت است که انجام سری کارها را جهت شما بسیار زیاد آسان می‌کند و همچنین سری امکانات از پیش آماده شده را به شما عزم می‌دهد.
jQuery چکار می نماید ؟
زبان پروگرام نویسی JavaScript ، یک زبان پروگرام نویسی زیاد پیچیده وسیع است یادگیری کامل آن به و حوصله بسیار زیاد زیاد ی نیاز دارد. jQuery فریم‌ورکی که بر طبـق زبان پروگرام نویسی جاوا اسکریپت ایجاد شده است. به زبان آسان می‌توان گفت، پروگرام نویس با مصرف از زبان پروگرام نویسی جاوا اسکریپت، یک سری قائده قانون تعریف کرده است و یک دستور زبان نو ساخـته که شما با آن قواعد یه کد به مراتب بسیار زیاد ساده‌تر می‌نویسید، پس آن فایل فریم‌ورک دستورات شما را به دستورات استاندارد جاوا اسکریپت ترجمه می نماید و پس آن ها را اجرا می‌کند. همراه با یک مثال ساده، توضیح بیشتر ارائه می‌شود:
برای مثال زبان فارسی را در نظر بگیرید که خیلی وسیع است. حال ما درنظر داریم یه کتاب کوچک بنویسم و جهت 2000 لغت پرکاربر د زبان فارسی علامت های اختصاری در نظر بگیریم، به عنوان مثال جهت لغت «در» معادل در نظر می‌گیریم:

در = ^-^

با این علامت های اختصاری ما می توانیم کلمات عبارات خاصی را به صورت زیاد مختصیر و مفید بنویسیم. حال اگر یک متن را با این علامت های اختصاری بنویسیم و آن کتاب مرجع را هم در اختیار شخص ثالثی قرار دهیم، آن شخص می تواند علامت ها را دیده با مراجعه به کتاب مرجع، متن مهم را مشاهده بکنید . کار JQuery در واقع به همین صورت است. جی کوئری فایـل javascript چند هزار خطی هست که در آن یک سری کارهایی که طراحان وب با جاوا اسکریپت انجام میدادند را، خلاصه کرده است. به عنوان مثال برای مخفی کردن DIV کافی است که به اندازه یک نیم خط کد بنویسم (در حالی که قبلا بایستی ده‌ها خط کد جاوا اسکریپت برای این کار نوشته می‌شد) فایـل JQuery در واقع حکم همان کتاب مرجع را دارد. به همین خاطر است که اگر شما فایل مهم جی کوئری را به صفحه لینک نکنید دستورات خودتان را بر اساس قوانین جی کوئری بنویسید، اتفاقی نمی‌افتد و در واقع دستوران برای شما کار نخواهند کرد. (چون در این حالت دستورات هست ولی کتاب مرجع نیست که مرورگر وب بفهمد هر دستور چه معنایی می‌دهد) اما بایستی در نظر داشت که خود فریم ورک‌ها هم محدودیت دارند، چون کل یک زبان پروگرام نویسی را پوشش نمی‌دهند یا گاها سنگین هستند (چون برای مثال ما به تمام توابع داخـل یه فریم‌ورک احتیاجی نداریم (در مورد مثال کتاب مرجع هم ممکن است کسی به تمام 2000 لغت احتیاجی نداشته باشد)

در استفاده از JQuery ما دو تا فایل خواهیم داشت:

- فایل، فایـل JQuery می‌باشد که باید در ابتدا به صفحه مورد نظر ما لینک شود.
- فایل دوم فایل JS ای هست که دستورات ما بر اساس قوانین Jquery داخلش نوشته شده است. (اما می‌تواند این دستورات را در داخـل کدهای صفحه قرار داد و یک فایل جداگانه نداشت)

لنگر
jQuery نوعی عملکرد چند منظوره و مشترک جهت انجام عملیات جاوا اسکریپت در اختیار فرد می گذارد. ماهیت بالنده دایما در حال بیشتر شدن jQuery (به دلیل افزوده شدن دائمی پلاگین‌های مختلف به آن) چنان است که تشریح فواید استفاده از آن، در یک مقاله ممکن نباشد. ولی میتوان مختصری در مورد ویژگی‌های کلیدی jQuery در زیر اشاره کرد:

- ایجاد امکان دسترسی به بخشهایی از یک صفحه بدون نیاز به وسائل های جاوا اسکریپت و عدم نیاز به کد نویسی های زیاد.

- جی کوئری مکانیسم سریع و تاثیر گذار ی جهت جستجو یافتن و انتخاب بخشهای مورد نظر از یک صفحه را بدون نیاز به وسائل جاوا اسکریپت، در اختیار ما قرار میدهد.

- امکان تغییر ظاهر یک صفحه؛ اما CSS وسائل قدرتمندی در تغییر صفحات بما میدهد ولی قادر به انجام اینکار در مرورگرهای مختلف که استانداردهای مفرق ی دارند، نیست. ولی جی کوئری براحتی میتواند هر نوع مرورگری را ساپورت نماید حتی قادر است که مختصات ویژه صفحات وب را، حتی بعد از دستکاری و تغییر ساختاری ظاهر، دوباره تغییر دهد.

- جی کوئری نه فقط تغییرات ظاهری و ناچیز را، بلکه صرفا با چند کلیک ساده، می‌تواند محتوای صفحات مورد نظر فرد را تغییر کلی بدهد برای مثال متن عکسی را تغییر داده و یا تصویر یا لیستی را داخـل متنهای آن صفحه اضافه یا از آن حذف نماید . حتی میتواند تمام ساختار HTML صفحات را کاملا تغییر دهد.

- یکی از امکانات کتابخانه جی کوئری کنترل و جلوگیری از اتفاقات غیرمنتظره ایست که بوقت کلیک کردن یک کاربر بر یک لینک رخ میدهند برای مثال باعث نماید شدن یا درهمریختگی مرورگرها میشوند. وسائل event-handler در جی کوئری این وظیفه را بسادگی بدون نیاز به استفاده از جاوا اسکریپت انجام میدهد.

- اضافه کردن انیمیشن (Fade) به یک صفحه؛ کسب فیدبک از (یا به) فرد ان، امری بسیار با اهمیت زیاد است جی کوئری این ویژگی را بسادگی با مصرف از امکاناتی همچون Fade غیره بما میدهد.

- کسب طالاعات از یک سرور بدون نیاز به ریفرش کردن آن صفحه (که اصطلاحا به آن AJAX می‌گویند) جی کوئری اینکار را بدون نیاز به دانستن مختصات ویژه هر سرور صرفا با مراجعه مستقیم به نتایج آن صفحه (محتویات سرور) انجام میدهد.

- آسان سازی عملکرده ای مشترک / تکرار ی جاوا اسکریپت : جی کوئری علاوه بـر انجام زیاد آسان تغییرات کلی در متن و ظاهر صفحات وب، حتی قادر به آسان تر کردن عملیات ساختار سازی همچون Iteration And Array Manipulation هست.jQuery نوآوری‌های خاصی داشته است؟
بله، در زیر به چند مورد اشاره می‌شود؛
- کد نویسی بر اساس دستور زبانی که jQuery ایجاد کرده ، خیلی آسان است و در کمترین تعداد خط می‌توان بیشترین تغییرات را در صفحه ایجاد کرد.

- جی کوئری کاملا Unobtrusive می‌باشد یعنی شما هیچ کد جاوا اسکریپتی را درون کدهای XHTML وارد نمی بکنید . از این نظر کدهای شما کاملا مجزا از هم مرتب خواهد بود از طرفی زمان ی JS روی مرورگر فعال باشد، کدهای شما اجرا می شود ولی چنانچه JS فعال نباشد، هیچ مشکلی برای وب سایت شما پیش نمی‌آید وب سایت همچنان جهت فرد قابل استفاده خواهد بود.

- در jQuery تگها را میتوان بر طبـق همان قواعد CSS انتخاب نمود.

به عنوان مثال وقتی می‌خواهیم یه تگ a را که داخـل یه div با آیدی amir می‌باشد، انتخاب کنیم، به این صورت عمل می‌کنیم:

div.amir a
....

به عنوان مثال همین تگ a را در داخـل jQuery به این صورت انتخاب می‌کنیم:

$(document).ready(function()
$("div.amir a")
);
- هر مرورگر به یک شکل کدهای JS را تفسیر می نماید . جی کوئری محیطی را فراهم کرده است که شما اصلا ذهنتان مشغول این قضیه نشود مطمئن باشید که کدی که می‌نویسید در تمام مرورگرها و IE نسخه 6 به بعد به درستی کار خواهد کرد.

چرا jQuery بهتر از سایر وسائل ها است؟
در سالهای اخیر افزایش گرایش به HTML باعث افزایش کارایی پکیج های Framework های جاوا اسکریپتی شده، بعضی پکیج ها عملیات خاص محدود بعضی دیگر کارهای انیمیشن غیره را تسهیل می کنند. اما جی کوئری سعی می نماید تا تمام این حوزه ها را پوشش دهد؛
- ارایه و شناسایی تغییر مختصات صفحات وب، متضمن آشنایی طراحان وب با کدها خطاهای مربوط به CSS و ... است ولی جی کوئری این کار را برای طراحان آسانتر کرده است.

- ساپورت های Extension در جی کوئری طوری تنظیم شده اند که پلاگینها را میتوان بسادگی اضافه یا حذف نمود و ساختار درونی Basic jQuery طوری نوشته شده که بوقت دانـلود براحتی برای سایر آیتم های صفحه وب قابل شناسایی اند براحتی با ایجاد ماژول‌های آسان میتوان تغییرشان داد.

- یکی از مشکلات طراحی طراحان وب همانا مفرق بودن پیش شرط ها مختصات مرورگرها عدم همآهنگ ی آنها با یکدیگر یا با برنامـه های جدید است. جی کوئری قادر است که با هر مرورگری کار کرده با کاهش کدها آسان سازی کار را آسانتر نماید .

- با استفاده از تکنیک Implicit Iteration قادر خواهید بود که بسیاری از لوپ ها را بصورت دسته جمعی (و نه تک به تک) بررسی و در زمان صرفه جویی کرده و بدین ترتیب نیاز به کدنویسی طولانی نداشته باشید.

- jQuery از متد پروگرام نویسی خاصی بنام Chaining جهت تک خطی کردن فرمان‌ها استفاده میکند، بهمین دلیل ما دیگر نیازی به تکرار فرمانها و ماژولها نداریم.

- این استراتژیها باعث کم شدن کدها کمپرس شدن کل پکیج jQuery به تقریبا 20KB شده ولی در عین حال تمامی نیازهای کاربر را هم برطرف میسازد.

دریافت jQuery
جهت دانلود جی کوئری و کسب اطلاعات بیشتر راجع به این کتابخانه مفید جاوا اسکریپت کافی است به سایت رسمی آن سری بزنید براحتی آن را دانـلود نمایید. www.jquery.com