معین ات انیمیشن :

کارگردان : دن اسکانلون (dan scanlon)

تهیه کننده : کری رای (kori rae)

نویسندگان :Dan iel Gerson -Robert L. Baird -Dan Scanlon

تاریخ انتشار : ۲۱ جون ۲۰۱۳

بودجه تهیه : ۲۰۰ میلیون دلار

میزان فروش : ۷۴۳ میلیون دلار

کشور : ایالات متحده ی امریکا

استودیوهای سازنده : والت دیزنی – پیکسار

توزیع : موشن پیکچر – والت دیزنی

زبان : انگلیسی

گویندگان :

بیل کریستال (مایک )

جان گودمن (سالیوان)

استیو بوشمی (راندال)

باب پترسون (رز)

جان راتزنبرگر


دانلود کارتون های قدیمی

جریان انیمیشن :

یک هیولای جوان که با اسم میشل مایک وازوسکی شناخته می‌شود ارزو می نماید وقتی بزرگ شد از ترساننده‌ها شود. یازده سال بعد، مایک یک ترساننده در دانشگاه هیولاها است، جایی که او با هم اتاقی‌اش ، رندال رندی بوگس یک هیولای بزرگ آبی پشمالو (خزدار) دیدار می‌کند .

مایک سخت بررسی می‌کند ، در حالی که سالی ممتاز (که از خانواده با استعداد ترساننده ها است) به توانایی ترسانندگی طبیعی اعتماد دارد. در امتحان پایانی مایک رقیبش سالی نمی‌توانند توجه دین هاردستکرایبل (استادشان) را جلب کنند پس شکست خورده و از برنامه کنارگذاشته می‌شوند و این باعث می‌شود که سالی از انجمن غرش امگا کنار گذاشته شود. مایک می‌خواهد که خودش را با ورود به بازی‌های وحشت به اثبات برساند انجمن کافه اوزما که قبلا از برنامه ترس کنار گذاشته شده بودند با وی همراه می‌شوند اما چون در ابتدا تعداد آنها کمتر از استاندارد انجمن‌ها است رد می‌شوند و بعد سالیوان به آن‌ها پیوسته و مایک با بی‌میلی حضـور سالیوان را می‌پذیرد .
دانلود کارتون

کافه اوزما در مبارزه اول شکست می‌خورد اما چون یکی از تیم‌ها به خاطر استفاده از ژل محافظ کنار گذاشته می‌شود. کافه اوزما می‌تواند در مسابقات باقی بماند. رقابت کنندگان در مسابقات در قسمت ی انجمن غرش امگا مجموعه می‌کنند و دراین پارت ی رقابت‌کنندگان در بازی‌ها به تحقیر دلسرد کردن تیم کافه اوزما می‌پردازند. مایک یک دیدار مخفی را با کمپانی هیولاها ترتیب می‌دهد تا روحیه تیم را بالا ببرد، اما سالی هنوز شک دارد که مایک بتواند بترسان واقعی شود. بعد از اینکه تیم در دور اول پیروز می‌شود، مایک می‌فهمد که سالی برای اینکه رکورد مایک ارتقا پیدا نماید دست به فریب‌ زده است. مایک برای اینکه ثابت نماید که او می‌تواند بترسان باشد به سمت آزمایش گاه در مدرسه می‌رود تا بتواند وارد جهان آدم ‌ها شود ، اما، در، رو به یک کمپ تابستانی بازمی‌شود و او نمی‌تواند کابینی پر از بچه را بترساند .

در دانشگاه سالی به هاردیسکرایبل اقرار می‌کند که کلک سوار کرده است ، تنها برای اینکه او به آن‌ها اجازه بازگشت به دوره آموزش ی را بدهد . بعد از اینکه سالی می‌فهمد که چه اتفاقی افتاده از در (در ورود هیولاها به جهان آدم ‌ها) وارد می‌شود به دنبال مایک می‌گردد . بعد از این که سالی مایک را پیدا با او اشتی می‌کند ، آن‌ها سعی می‌کنند با نیز بازگردند ولی متوجه می‌شوند که در جهان آدم ‌ها گیر افتاده‌اند چون هاردیسکرایبل در را غیر فعال کرده منتظر است تا مقامات مسئول فرا برسند. مایک تشخیص می‌دهد که فقط راه بازگشت به جهان هیولاها تولید انرژی کافی از جیغ است تا بتوان به وسیله آن انرژی در را فراهم کرده به جهان خود بازگردند. سالی مایک با یکدیگر همکاری می‌کنند، بزرگسالان را می‌ترسانند، میزان بسیاری انرژی جیغ را تولید کرده و این به آن‌ها مجوز می‌دهد تا به تست گاه بازگردند . کار آن‌ها منجر به اخراج آن‌ها از دانشگاه می‌شود، ولی اعضای دیگر کافه اوزما مجوز پیدا می‌کنند تا به دوره‌های ترس دانشگاه بازگردند چون هاردسکرایبل تحت اثر عملکرد آن‌ها در بازی‌ها قرار گرفته است. آن‌ها از سالی و مایک خداحافظی می‌کنند. هاردیسکرایبل به آن‌ها می‌گوید که اولین افرادی بودند که وی را شگفت زده کردند ابراز امیدواری می‌کند که در آینده موفق باشند. مایک سالی در شرکت هیولاها در میل روم تحت مدیریت مرد برفی زشت مشغول به کار می‌شوند. آن‌ها سعی می‌کنند تا در کار خود سرامد باشند بتوانند دوباره عضوی از تیم بترسان‌ها شوند .

خطوط تعلیق اصلی :

چگونگی ثبت رکورد نو در ترساندن آدم ها

ایا مایک می‌تواند رکورد ثبت زیاد ‌ترین جیغ را بزند بهترین بترسان شود؟

خطوط تعلیق فرعی :

شیوه عبور انجمن کافه اوزما از مراحل مختلف مسابقه وحشت‌آفرینان (هر وهله خط تعلیقی دارد)

چگونگی رهایی مایک سالیوان از حبس در جهان آدم ‌ها

***

ترس :


یکی از موضوعات با اهمیت که در زندگی همه آدم ‌ها وجود دارد ترس است . نسبتا آدم یا موجودی وجود ندارد که ترس را تجربه نکرده باشد. اما اینکه چه عواملی باعث می‌شوند که موجودات بترسند می‌تواند مفرق باشند .

در سینما بخصوص سینمای غرب در دهه های اخیر فیلـم های ترسناک بسیاری ساخته شده است. این فیلم زیبا ‌ها در کنار ترساندن افراد سبب بالارفتن ظرفیت هیجان نیز در آن‌ها می‌شود. در واقع سینمای غرب به خصوص هالیوود سعی دارد بیشتر با دامن زدن به مسائل ماورائی نوعی ترس را برای آدم ‌ها فراهم آورد.

نکته جذاب اینجاست که سینمای هالیوود سعی دارد که ایمان به غیب را زیر سوال ببرد؛ اما المان‌ها و شخصیت‌هایی که در فیلم دیدنی ‌های هالیوودی مشاهده می‌کنیم روگرفتی از موجودات المان‌های ماورایی هستند . برای مثال جن یک موجودی است که ان را می توان در عالم ماورا غیب جستجو کرد نه در عالم ماده و حس ولی در بسیاری از فیلـم های غربی این موجود نقش مهمی ایفا می نماید .

غرب در وضعیت‌های مدرن پست‌مدرن سعی در تقدس‌زدایی کنار گذاشتن غیب داشت اما با عبور از آن وضعیت‌ها آدم غربی نه فقط نتوانست با آن شرایط خود را وفق دهد بلکه جلوتر از آن‌ها به دنبال گمشده‌ای می‌گشت که نمی‌توانست آن را در مدرنیسم و پست‌مدرنیسم پیدا نماید . این نشان از قوت داخلی آدم ‌هاست که میل به پذیرش عالم غیب ماورا را دارند ولی برخی تلاش می‌کنند که این نیرو را سرکوب کنند . امروز غرب در عصر ترنس مدرنیسم سیر می‌کند. عصری که در آن موجودات عجیب غریبی ناشی از تخیلات آدم ‌ها ساخته پرداخته می‌شوند تا ممکن است جان تشنه آدم ‌های دور شده از عالم ماورا را سیراب کننداما متاسفانه جهتی که در برآوردن این خواسته داده می‌شود دارای مساله است سبب انحراف بشریت می‌شود. در این تخیلات موجوداتی شبیه ‌سازی می شوند که در برخی مسائل ترساننده باشند. گاهی از این موجودات در گستره هیولاها جای می‌گیرند. هیولاهایی که در آدم ‌ها ترس ایجاد کنند.
دانلود کارتون
اساس این انیمیشن بر ترساندن استوار شده است. هر کدام از هیولاها بیشتر ترساننده باشند و بتوانند آدم ‌ها را با ضریب بالاتری بترسانند درجه بالاتری پیدا می‌کنند. شخصیت مغرور و مصمم وجود دارد که رکورد ترساندن آدم ها را زده و کسی نتوانسته آن رکورد را بشکند این شخصیت در دانشگاه هیولاها دارای اهمیت بالایی است .

ملاک معیار برای برتر بودن در دانشگاه هیولاها ترساننده بودن است. شخصیت اصلی فیلم جالب مایک وازوسکی اصلا چهره ترسناکی ندارد اما از کودکی علاقه داشته که در آینده یکی از ترسناک‌ترین هیولاها شود. این هیولا که جثه کوچکی دارد در چهره‌اش ترس آن‌چنان اهمیت ی ندارد! اما در نهایت می‌تواند رکورد ترساننده‌ترین را به همراه سالیوان رفیق هیولایش بزند.

اما به جای اینکه او از ویژگی ذاتی ترساننده بودن هیولایی برخوردار باشد از هوش بالایی برخوردار است و با نقشه‌های که می‌کشد می‌تواند رکورد ترساندن را بشکند. در اینجا ترس به عنوان یک خصوصیت هیولایی تحت تاثیر هوش و ترفندهای هوشمندانه قرار می‌گیرد . این در حالی است که سالیوان از قوت ترسانندگی ذاتی بالایی برخوردار است اما خود او اعتراف می‌کند که تحت تاثیر برنامه و طرح مایک قرار گرفته است.


در این انیمشن عملیات ترساندن روی آدم ‌ها انجام می‌شود. یک هیولای ترساننده باید بتواند آدم ‌ها به خصوص کودکان (قبل از اینکه والدینشان متوجه شوند) را بترساند. بالاترین رکورد ترس گرفتن جیغ بیشتر از آدم ‌هاست که این جیغ‌ها ذخیره شده از آن انرژی تولید می‌شود. یعنی ماده اولیه برای تولید انرژی مورد نیاز هیولاها صوت جیغ ناشی از ترس است.

با این تفاسیر سعی شده که به مقوله ترس هم به شکل مادی‌گرایانه نگاه شود.

ترس از خدا در ادرود بالاترین اهمیت ترس را دارد. ترسی که سبب می‌شود آدم دامن را به گناهان آلوده نکند و از دستورات خداوند پیروی نماید . ولی فرق ی که بین ترس از خدا با ترس‌های دیگر وجود دارد این است که ترس از خدا شیرین گواراست سبب آسودگی آرامش در آدم می‌شود ولی ترس‌های دیگرسبب وحشت و آشفتگی آدم می‌شود.

ترس در فلسفه غرب اهمیت بالایی دارد؛ به عنوان نمونه در اثر «ترس و لرز» سورن کیرکگور فیلسوف مشهور اگزیستنسیالیست به مساله ترس پرداخته می‌شود که این فیلسوف با شروع از ترس به فسلفه اگزیستنس می‌رسد .