روف گاردن یا بام باغ ، تکنولوژی مدرن سقف سبز است با کارایی بالا بر روی پشت بام ها تراس ها که به دلیل نیاز به موادی سبک خیلی مقاوم و نیز ایجاد بستری مناسب جهت بیشتر شدن پوششی گیاهان ، امری تخصصی مهندسی است .


روف گاردن


روف گاردن,روف گاردن,روف گاردن

وجود این پوشش گیاهی در پشت بام میتواند به کم شدن از دست دادن گرما و کاهش مصرف انرژی در شرایط زمستان تاثیر گذار باشد . پشت بام یک ساختمان یا باغ ویلا ، عکس ی از محوطه در اختیار شخص قرار می دهد که ممکن است در سطح خیابان خیلی ساده معمولی به نظر بیاید. ولی وقت ی که بر بالای بام ساختمان بلند باید م می توانیم همه این عوامل مناظر متنوع را مشاهده از دیدن آنها لذت ببریم.
یکی از اصلی ترین مزیت های باغ باغچه های روی بام ، میزان نور آفتابی است که در طول ساعات روز دریافت می نماید و می تواند محیطی دنج خصوصی برای استراحت پذیرایی و پرورش گیاهان باشد.
برای ساختن یک باغچه ، با توجه به شرایط ویِژگزینشه این محوطه ، به خدمت گرفتن مشاوران پیشرفته مورد نیاز است که با انجام عملیات نقشه برداری دقیق و انجام محاسبات گوناگون گزینش مواد مناسب و اجرای صحیح ، به محوطه فرد ی ویِژگزینشه ببخشند.
با توجه به پیشرفت شهر نشینی حضـور برج ها و ساختمان های بلند فضاهای قابل دسترس برای محوطه سازی روز به روز رو به کاهش می رود و نیاز به ساخت باغ ویلاو این فضا ها تحت عنوان روف گاردن در فضاهای اندکی همچون بام ها تراس ها بیش از پیش احساس می گرد.

روف گاردن: روف گاردن یا بام باغ به مجموعه ای ازعملیات محوطه سازی و محیط سبز اتلاق می شود که بر روی سقف ایجاد می گردد ، این فضا در گاهی موارد همسطح زمین یا بروی بام زیر زمین اجرا می گردد.

انتخاب خاک جهت روف گاردن: خاک در بام باغ یکی از موارد ی است که میبایست برای انتخاب آماده سازی آن دقت بسیاری نمود جهت چه که خاک در بام باغ محدودیت هایی است که برخی از آنها عبارتند از:

1. خاک در بام باغ باید وزن ویژه کمتری داشته باشدکه این ویژگی در خاک شهریار موجود است.

2. خاک در بام باغ می بایست توانایی جذب آب بیشتری داشته باشد و دیگر ویژگی برجسته خاک شهریاراست.

3. چنانچه چه می توان با کود دهی نیاز غذایی گیاهان را در بام باغ برطرف کرد اما به دلیل موارد جهت تعویض خاک در بام باغ ،خاک در بام باغ باید دارای مواد غذایی باشد که با گذشت علاوه بر بازبینی دانه بندی بتواند نیاز گیاهان را به مواد غذایی مرتفع نماید.

انتخاب مصالح برای بام باغ: چنانچه چه ساخت بام باغ شباهت های بسیاری به محوطه سازی دارد ولی محدودیت وزن مهمترین علت ی است که باعث می شود تا تغییرات در گزینش مصالح حتی روش اجرای آنها به وجود آید

تقسیم وزن در بام باغ: نسبتا مهندسین تمام ساختمان ها ، برای وزن برف ،حدود 50 کیلو در مترمربع بار بر روی پشت بام محاسبه مینمایند این بار محاسبه شده می تواند یاری کند تا برای اضافه وزن ناشی از ساخت بام باغ بر ساختمان و باغ ویلامصرف میگردد.

اما نکته مهمتر از این مساله برنامه ریزی تقسیم وزن المانهای بام باغ در محل های مناسب است جهت چه که باری که جهت برف محاسبه شده بصورت یکنواخت در روی کل بام پیش بینی شده اما بار در بام باغ در بسیاری از نقاط بصورت متمرکز است .

زهکشی بستر کاشت در بام باغ: ممکن است ارزش ایزولاسیون در بام باغ از کسی پوشیده نباشد ولی بایستی خاطر نشان کرد اگر ارزش زهکشی در روف گاردن بیش از ایزولاسیون نباشد کمتر نیست . زهکشی در بام باغ از دو سو دارای ارزش است اول جهت حفظ سلامت ریشه گیاهان مورد استفاده دربام باغ و بعد جهت جمع آوری و هدایت آب مازاد به لوله های خروجی .

اکثرا ٌ به در نظر نگرفتن لوله های جداگانه جهت دفع آبهای مازاد بام باغ، می بایست از لوله های آب باران یاری گرفت. تبدیل زهکشی متمرکز در بستر های کاشت بام باغ به زهکشی وسیع ،نیاز به فنون و مصالح ویِژگزینشه این مساله را داراست.

فیلترینگ بام باغ: فیلترینگ در روف گاردن به عملیاتی اتلاق می شود که طی آن از انتقال املاح خاک به لایه های پایین تر پیشگیری می گردد . این عمل به واسطه قرار دادن لایه ای از الیاف ،انجام می پذیرد. عدم انجام این عملیات باعث تغییر بافت خاک و مسدود شدن مسیر های زهکشی بام باغ می شود.

آلاچیق بام باغ: تهیه آلاچیق در بام باغ با تهیه آلاچیق برروی زمین باغ ویلا و باغ و باغچه فرق هایی دارد که برخی از آنها عبارتند از:
1-قوت باد وارده بر آلاچیق در بام باغ بیشتر است.
2-در اتصال استراکچر به آلاچیق محدودیت وجود دارد.

ایزولاسیون باغ بام: ایزولاسیون در روف گاردن یکی از مهمترین بخش ها است که در واقع مرزی است برای گذشتن و عدم رد شدن آب به فضای ی که زیر بام باغ قرار دارد . برای این بخش بسته به سایز بام باغ می توان از روشها و مواد مختلف ی استفاده نمود.

انتخاب گیاه برای بام باغ: تمام تعرفه ها و تلاش ها برا ی ساخت بام باغ برای رسیدن به فضای سبز و کاشت گیاهان است همین نمایانگر ارزش گزینش گیاهان برای بام باغ است . گیاهانی که برای بام باغ مصرف می شوند از بین همان گیاهانی که بر روی زمین باغ ویلا و باغ و باغچه کاشته می شوند گزینش می گردند با این فرق که باید به چند خصوصیت آنها تذکر داشت مثل میزان افزایش ریشه ،میزان تحمل گرما تابش مستقیم نور خورشید ،میزان پایداری در مساوی باد های شدید و...

کشور های پیشگام در تهیه بام باغ: در سالهای اخیر بسیار زیاد ی از کشور های جهان باتوجه به اثرات ثابت شده مثبتی که بام باغ ها بر کیفیت محیط زیست شهری دارند جهت گسترش بام باغ در شهرها اقدامات قابل توجه ی انجام داده اند . شهر هایی چون توکیو تورنتو , برلین , لندن سنگاپور در پروژه های مختلف ی اقدام به تحقیق یاری مالی به گسترش بام باغ ها کرده اند.

فرق بام سبز و روف گاردن: در بسیاری موارد از کلمه بام سبز بجای روف گاردن یا بام باغ مصرف می شود در حالی که بام سبز به بامی گفته می شود که آن در تدابیری اندیشیده می شود تا بام برای حفظ محیط زیست امکانات داشته باشد بطور مثال در بام های سبز از سلول های خورشیدی ،توربین های بادی، سیسـتم جمع آوری مصرف مجدد از آب مازاد آبیاری یا بارشها وغیره مصرف می شود.
توضیح اینکه برای تبدیل یک بام باغ به یک بام سبز می بایست تاسیسات دیگری به آن اضافه شود تا امکان مصرف از انرژیهای تجدید پذیر و آبهای مازاد بارش را فراهم سازد.