spidnet

مقدمه

اکثرا هر جا جهت کسی خط قرمزی معین شده باشد ،افراد تمایل بیشتری برای شکستن آن دارند .ازعبارت این خطوط قرمز که در کشورهایی مثل ایران بسیار زیاد پررنگ می نماید ، مسئله فیلترینگ است .از وقتی که بحث فیلترینگ در کشور جدی شد بلا فاصله راه فرار از دست فیلتر هم فراهم شد .اصولا در جهان ی امروز امکان اینکه جلوی دسدلهره و ترس ی آدم ها به اطلاعات را بگیریم تقریا غیر ممکن است .هر چه تجهیزات فیلترینگ قوی ، هوشمند و پیشرفته باشند ،بازهم در مقابل هوش بشری ناتوان عاجزند .

توضیحات
حدود دهه است که از ورود اینترنت به ایران میگذرد. کاربر ان ایرانی در سالهای اولیه ورود این تکنولوژی به کشور ، اینترنت بدون سانسور را تجربه کردند. ولی دیری نپایید که ایران نیز به یکی از بزرگترین سانسور کنندگان اینترنت تبدیل شد. در حال حاضر ایران به همراه چین از بزرگترین سانسور کنندگان اینترنت به شمار میروند این در حالی است که افزایش اینترنت در ایران بسیار زیاد چشـم گیر است و از یک میلیون کاربر در سال ۲۰۰۱ به پنج میلیون در سال ۲۰۰۵ رسیده است و بنابر پیش‌بینی شرکـت مخابرات تا سال ۲۰۰۹ این تعداد به بیست پنج میلیون نفر خواهد رسید. نرم افزار ی که هم اکنون ایران برای سانسور مصرف می نماید اسمارت فیلتر است که محصول شرکـت آمریکایی به نام سکیور کامپیوتینگ است . ولی شواهد نشان میدهد که ایران جهت استفاده از آن از مجموعه سازنده مجوز نگرفته است.

سانسور اینترنت در ایران به شیوه‌های مختلف انجام میگیرد. برای آن دسته از سایتهایی که سرویس‌دهنده و گردانندگان آن در ایران هستند برخورد از طریق سیستم قضائی صورت میگیرد. ولی جهت آن دسته از سایتهایی که مرکز کنترل آنها در خارج از ایران قرار دارد، برخورد به صورت سانسور و مسدود سازی سایت مورد نظر می‌باشد. موارد موردفیلتر توسط شورای عالی اطلاع رسانی تصویب اعلام می شود.

یک کمیته سه نفره متشکل از نمایندگان صداوسیما، وزارت ارشاد و وزارت اطلاعات از طرف شورای عالی انقلاب فرهنگی مأمور نظارت بر کار های اینترنتی است. این گروه با تهیه فهرست سایتهایی که بایستی مسدود شوند، فقط مرجع رسمی مسئول در این زمینه است. سایتهایی که عموما در ایران مورد سانسور قرار می گیرند عبارتند از: سایتهای خبری که مطالب و اخبار خود را بدون در نظر گرفتن ضوابط جمهوری اسلامی به صورت نسبتا شفاف بیان میکنند. سایتهای وابسته به احزاب و گذاشته ای سیاسی مخالف جمهوری اسلامی. سایتهایی که به درج مطالب عقاید به صورت آزادانه ترجیحا بر ضد جمهوری اسلامی می پردازند سایتهای سکسی .

وقتی شما در ایران آدرس سایتی را که مورد سانسور قرار گرفته است را در مرورگر خود تایپ میکنید با پیامی مواجه میشوید مبنی بر اینکه سایت مورد نظر مسدود است . نیز اکنون برای اینکه بتوان این فیلتر را دور زد نیاز است که از طریق واسطه یا سرور دیگر که منبع آن در ایران نباشد این کار را کرد. این وظیفه وب پروکسی (فیلتر شکن) و پروکسی ها است. وب پروفردی ها سایتهایی هستند که بوسیله سرور طراحی مدیریت میشوند. شما از طریق این وبسایت میتوانید به صفحه مورد نظر دسترس و نگرانی ی پیدا بکنید . خاصیتی که این سایتها برای صاحبانشان دارند این است که میتوانند از این طریق لینک های تبلیغاتی را برای فرد ان نمایش دهند. پروکسی نیز به رایانه هایی گفته می شود که به فرد ان در همه جهان اجازه میدهند تا از طریق آن و به طور ناشناس به وب سایت مورد نظر خودشان وصل شوند و به وب گردی بپردازند. وقتی در ایران بخواهید وارد سایتی شوید ابتدا بایستی آن را از سرور مربوطه که در ایران است درخواست بکنید . شرکت خدمات دهنده درخواست شما را نقد می نماید . چنانچه در لیست سیاه نباشد مجوز را صادر می نماید در غیر این صورت آن پیام زیاد دیده شده را جهت کاربر میفرستد. اما با استفاده از پروکسی ها میتوان از طریق واسطه به سایت مورد نظر رفت.

شما درخواست را جهت این رایانه میفرستید و از آن رایانه که سانسور نمی نماید درخواست میکنید. اما تمام اینها نیز میتوانند خودشان مورد سانسور قرار گیرد. به همین فرد ان مدام باید به پروکسی وب پروکسی های جدید دساسترس ی داشته باشند.

ممنوعیت

بیشتر سرورهایی که اشتراک VPN را در اختیار کاربران قرار می‌دهند، نه فقط همه اطلاعات رد بدل شده را ارزیابی و کنترل می‌کنند.

به نقل از برنا،ممکن است جهت شما هم پیش آمده که ممنوعیت فیلتر شکن را ندانید جهت تان جای پرسش داشته باشد که مصرف از آنها برای چه جرم محسوب می شود ممنوع است.

معاونت تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا در زمینه دلایل ممنوعیت مصرف از فیلترشکن‌ها گفت:بیشتر و سرورهایی که اشتراک VPN را در اختیار کاربران قرار می‌دهند، نه فقط همه اطلاعات رد و بدل شده را ارزیابی کنترل می‌کنند،

بلکه به همین وسیله با پورت‌های باز رایانه به اطلاعات دورن رایانه وی دسترس و نگرانی ی پیدا کرده و امکان کپی برداری و یا دیدن اطلاعات داخلی کاربر جهت سرورهای خارجی میسر می‌شود.

با توجه به اینکه مردم فقط به دلیل یک نیاز آنی و بدون تحلیل عملکرد اینگونه نرم افزار ها را بر روی رایانه نصب می‌کنند، ممکن است این برنامه ها خود تروجان و یا کلیدخوان باشند اطلاعات مربوطه به نام عبور کردن کاربردی افراد را در اختیار سرور خود قرار دهند،

همین طور VPN ها اطلاعات را به صورت کد شده منتقل می‌کنند و فرمول دِکُد کردن آن در اختیار سرور است تضمینی وجود ندارد که سرور قبل از رسیدن اطلاعات به مقصد آن را بازخوانی نکرده باشد.

استفاده از چنین روش‌هایی ممکن است خطرات بسیاری داشته باشد و کاربران اینترنت بایستی بدانند که استفاده از چنین نرم افزار ها روش‌هایی،
مانند این است که تمام محتویات رایانه خود را از عکس و فیلم جذاب شخصی گرفته تا اطلاعات با اهمیت زیاد شخصی کاری، آپلود کرده و در اختیار عموم قرار دهیم.

نام برخی از بهترین فیلتر شکن ها

از بهترین فیلترشکن ها میتوان به:

1.آلترا

2.پروکسی

3.تور بروزر

4.دویل ای

5.جاپ

6.وی پی ان

7.و...