قلم هوشمند چیست؟

قلم قرآنی,قرآن دیجیتال,قلم قرآنی هوشمند
قرآن دیجیتال

وسائل یست که تحولی در زمینه یادگیری ایجاد کرده به طوری که همگان به موثر ی آن اذعان دارند. فایل های موجود در این قلم با محتوای کتاب در رابطه بوده و به آسانی به محض قرار گرفتن نوک قلم بر روی کتاب، صوت مربوط به آن قسمت در آن واحد پخش می گردد.

* قلم های هوشمند چگونه کار می کنند؟

فن آوری قرآن گویای بصیر بدین گونه است که حسگر تعبیه شده در نوک قلم به محض قرار گرفتن بر روی صفحه به راحتی کدهای مخفی آن پارت را شناسایی کرده بلافاصله صوت مربوط به آن را فعال می نماید .

* قلم های هوشمند بصیر چند نوع هستند ؟

در حال حاضر دو نوع قلم هوشمند در مـدل های مختلف موجود است .

۱- قلم های دارای 8 گیگابایت حافظه حاوی مدل های BSR130 و BSR140 BSR150 .

2- قلم های دارای 16 گیگابایت حافظه حاوی مدل BSR140 BSR160.

نکته: (قلم های 4 گیگابایت به خاطر محدودیت حافظه امکانات زیاد بسته های قلم قرآنی بصیر هم اکنون دیگر تولید نمی گردد).

(همه مدل های قلم های هوشمند قرآنی بصیر می توانند در انواع بسته بندی های موجود با کتاب های مختلف ارائه گردند.)

* فرق قلم های 8 گیگابایت حافظه داخلی با قلم های 16 گیگابایت حافظه داخلی چیست؟

هر چند احتمالا شکل ظاهری قلم های با هم فرق داشته باشد اما کیفیت و نرم افزار مربوطه و امکانات همراه در تمام قلم ها به صورت یکسان بوده فقط فرق در میزان حافظه داخلی قلم ها است که همین امر سبب گردیده است تا در قلم 16 گیگابایت تعداد قاریان و ترجمه به زبان های مختلف در میزان چند عدد بیشتر باشد (8 گیگابایت حدود 13 قاری و 16 گیگابایت حدود 30 قاری) اما از لحاظ امکانات و بسته ها کاملا یکسان می باشند . همین طور در قلم های شانزده گیگابایت میزان ی فضای خالی بیشتری جهت ضبط صدا وجود دارد. مد نظر داشته باشید که در همه مد قلم های فعلی بصیر امکان اضافه نمودن حافظه (رم) خارجی به صورت جداگانه وجود دارد.

* آیا قلم های هوشمند بر روی همه کتاب ها کار می کنند؟

خیر، قلم هوشمند فقط بر روی کتاب هایی که ویژه آن قلم های تولید شده اند کار می کنند.

* کتاب ها و نرم افزار های مربوط به قلم های هوشمند بصیر توسط مرکز قرآنی بصیر تولید می گردد؟

همه کتاب های مربوط به قلم های بصیر بوسیله بخش انتشارات همین مرکز تولید می گردد همین امر سبب گردیده تا شما به راحتی بتوانید کتاب های بیشتر یا تر را جهت قلم های هوشمند تولید و ساخت نمایید. همچنین نرم افزار های مربوط به قلم های هوشمند به صورت کاملا داخلی و توسط بخش نرم افزار ی بصیر تولید و پشتیبانی می گردد. همین طور همه کتاب های قرآنی بصیر مجوز سازمان دارالقرآن جمهوری اسلامی ایران وزارت فرهنگی ارشاد جمهوری اسلامی ایران است که در کتاب ها نیز به چاپ رسیده است.

* در صورت خریدن کتاب های دیگر بصیر می توان از آن ها با قلم هوشمند قبلی مصرف نمود؟

بله در صورت تهیه و تولید قلم های هوشمند بصیر می توانید ازبقیه کتب تولید شده بوسیله این مرکز استفاده نمایید. مد نظر داشته باشید که جهت این امر باید برنامـه مربوط به آن کتاب بر روی قلم نصب گردد. جهت مصرف از کتاب های نو تنها قیمت پشت جلد کتاب ها دریافت و نرم افزار به صورت رایگان نصب می گردد.

* آیا می توان از همه قرآن های مربوط به قلم های هوشمند بصیر با یک قلم مصرف نمود؟

در صورت موجود بودن چند نمونه کتاب قرآن مختلف بصیر تنها از کتاب می توان مصرف نمود پروگرام مربوط به آن کتاب باید نصب گردد مگر در موارد ی که کدبندی یا صفحات قرآن ها به صورت مشابه باشد که در این صورت بایستی به صورت حضوری یا تلفنی جهت خرید و مصرف همآهنگ گردد.

* می توان ازبقیه امکانات اضافه شده بر روی قلم های نو استفاده نمود؟

بله، به علت تولید نرم افزار بوسیله کادر نرم افزار بصیر امکان نصب و به روز رسانی در همه قلم های فعلی بصیر وجود دارد.

* در صورت پاک شدن موجود نبودن هیچ گونه اطلاعاتی بر روی قلم (بر تاثیر ویروس یا …) یا جهت به روز رسانی برنامـه قلم چه کاری بایستی انجام داد؟

به علت اندازه بالای فایـل ها در صورت پاک شدن اطلاعات، کپی مجدد اطلاعات فعلا فقط با مراجه حضوری یا ارسال قلم توسط پیک یا پست به این مرکز میسر است . انشا الله در آینده امکان دانـلود برنامـه از سایت و به روز رسانی اطلاعات جهت راحتی مصرف کاربر ان به سایت اضافه می گردد.

* قلم هوشمند را چند ساعت باید شارژ کرد؟

قلم های هوشمند بصیر را جهت اولین بار بین ۳ تا ۳/۵ ساعت و برای دفعات بعد بین ۱/۵ تا ۲ ساعت شارژ نمایید. مد نظر داشته باشید که ماندن قلم در شارژ بیش از این زمان باعث صدمات جدی به باطری کم شدن عمر آن می گردد.

* صداهای ضبط شده بر روی قلم را چگونه پاک کنیم؟

پاک کردن فایل های ضبط شده بر روی قلم فقط با اتصال قلم بوسیله کابل مربوطه به رایانه میسر است . مد نظر داشته باشید که این فایل ها در پوشه ای به نام رکوردر (Record) ذخیره شده اند و فایل های مربوط بهبقیه پوشه ها را به هیچ وجه پاک نفرمایید تا اطلاعات موجود در قلم از بین نرود.

* آیا امکان اضافه نمودن رم جداگانه وجود دارد؟

بله، در همه قلم های فعلی این امکان وجود دارد.

* امکان اضافه پخش نمودن هر نوع فایل ام پی تری خودمان توسط قلم به صورت ام پی تری پلیر وجود دارد؟

بله، جهت این امر فایـل های مربوط به خودتان را در پوشه ای که با نام MP3 در قلم موجود است ، کپی نمایید. همین طور جهت مصرف از رم های خارجی ابتدا بایستی پوشه با نام Mp3 در آن ایجاد نمایید فایل های خود را داخـل آن کپی نمایید.

* آیا امکان مصرف ازبقیه بلندگوهای رایانه یا هدفون های دیگر وجود دارد؟

بله، این امکان وجود دارد.

* سه سال خدمات بعد از فروش به چه صورت است؟

در این زمان هر گونه ایرادات برنامـه ی که در قلم ایجاد گردد به صورت رایگان رفع می گردد و همه نرم افزار های نیز به صورت رایگان نصب به روز رسانی پشتیبانی می گردد. همین طور شما می توانید از همه کتب نو این مرکز فقط با پرداخت هزینه پشت جلد آن کتاب استفاده نمود برنامـه به صورت رایگان نصب می گردد. همین طور چنانچه قلم هوشمند شما دچار اشکالات احتمـا لی سخت افزاری گردید این مرکز فقط با دریافت تعرفه اندکی بابت ایراد به وجود آمده مشکلات مربوطه را رفع می نماید.

* امکان تعویض خود قلم با قلم های جدید تر وجود دارد؟

همه قلم های فروخته شده بوسیله این مرکز به صورت نو دست اول است . لذا چنانچه قلم خریداری شده توسط شما حتی در روز قبل انجام شده باشد به نامشروع بودن فروش مجدد قلم با عنوان دست اول به هیچ وجه هیچ از قلم ها تعویض نمی گردند و تنها برنامـه مربوط به آن به روز رسانی می گردد.

* در صورت مشاهدات ایرادات احتمـا لی چاپ یا صحافی در کتاب های قلم هوشمند چه بایستی کرد؟

هر چند به چک نمودن مجدد بسته ها بوسیله پرسنل بصیر این امر به صورت خیلی نادر اتفاق می افتد ولی در صورت مشاهده هر گونه ایراد در کتب مربوطه می توانید با مراجه حضوری یا ارسال بوسیله پیک یا پست به این مرکز، نسبت به تعویض آن کار نمایید.

* در صورت روشن مانده دائمی چراغ دستگاه گیر کردن آن یا موارد هنگ کردن قلم و نشان ندادن هیچ گونه عکس جالب العمل چه می بایست کرد؟

در چنین موارد ی قلم را می بایست ریست نمود، برای این کار بایستی یک سوزن را در سوراخ کوچک قرار گرفته روی قلم (سوراخ بالایی ویژه ریست) فشار دهید تا دکمه داخلی مربوطه به آن برای یک لحظه قطع و وصل گردد، پس مجددا قلم را روشن کرده از آن مصرف نمایید.

* آیا باطری قلم های هوشمند قابل تعویض است ؟

بله، در همه باطری ها با گذشت زمان و مصرف مکرر به تدریج از قدرت کارایی آن ها کاسته می شود. هر چند باطری های مصرف شده در قلم های هوشمند بصیر تا میزان امکان ویرایش با کیفیت بالا ارائه گشته اند ولی در صورت پایین آمدن کارایی آن می توانید با مراجعه به این مرکز با نرخ اندکی باطری مربوط به آن را تعویض نمایید.

* قلم بر روی کتاب منتخب مفاتیح عمل نمی نماید ؟

ابتدا در صفحه سوم کتاب (بعد از شناسنامـه کتاب) بر روی دایره پایین که درون آن کلمه مفاتیح الجنان نوشته شده است نوک قلم را قرار دهید تا کتاب انتخاب گردد پس همه صفحات کتاب منتخب فعال می گردد. در برخی از مدل قلم هوشمند این کار فقط با فشار دادن دکمه دوم روی قلم از بالا جهت چند بار تا گفتن جمله “منتخب مفاتیح” میسر است. جهت مصرف مجدد از کتاب قرآن ابتدا یک قاری را انتخاب نمایید.

* قلم بر روی مورد های دفترچه همراه (مانند تفسیر و نهج البلاغه و راهنمای ها …) کار نمی نماید ؟

ابتدا بر روی کادربقیه امکانات (در دفترچه های زرد رنگ پایین صفحه ۱۴ قرار دارد) نوک قلم را بکشید تا مورد صفحات بعدی دفترچه فعال گردند. جهت مصرف مجدد از کتاب قرآن ابتدا قاری را انتخاب نمایید.

* امکان کپی (و استفاده از) برنامـه قلم های بر روی قلم های قبلی وجود دارد؟

تنها در صورت که مـدل نوشته شده در کنار قلم قبلی با مد نوشته شده در کنار قلم جدید یکسان باشد و کتاب قرآن آن یکی باشد این امر میسر است (مثال هر دو نوع BSR130) باشند. مد نظر داشته باشید که احتمال دارد دو قلم با شکل یکسان مـدل های مختلف ی باشند با کپی اطلاعات از کار بیفتد. همین طور مد نظر داشته باشید که بعد از به روز رسانی می بایست از دفترچه نو مصرف نمایید و شاید دفترچه قبل غیر فعال گردد.